Blog Rijeka plusa

Znakovi glavu čuvaju – sve što (ni)ste znali o prometnim znakovima

PočetnaNovostiZnakovi glavu čuvaju – sve što (ni)ste znali o prometnim znakovima

Stani, zabranjeno parkiranje, jednosmjerna ulica, krivi smjer, slijepa ulica…sve su to stvari koje svakodnevno vidimo u prometu, neovisno jesmo li pješaci ili vozači. U cilju boljeg razumijevanja postupka postavljanja prometne signalizacije, dajemo pregled osnovnih informacija o vertikalnoj prometnoj signalizaciji, pravnim okvirima, nadležnostima i proceduri postavljanja prometnih znakova.

Vertikalna prometna signalizacija obuhvaća sve prometne znakove i uređaje za davanje znakova koji se postavljaju uz cestu ili iznad nje, a služe za upravljanje, regulaciju i vođenje prometa. Prometni znakovi postavljaju se kako bi se sudionike u prometu upozorilo na opasnosti, dalo obvezujuće upute, omogućilo snalaženje u prostoru ili osigurala provedba prometnih pravila i ograničenja.

Podjela znakova

Prometni znakovi dijele se na: znakove opasnosti, znakove izričitih naredbi, znakove obavijesti, znakove za vođenje prometa te privremenu prometnu signalizaciju. Svi znakovi izrađuju se i postavljaju sukladno Pravilniku o prometnim znakovima, signalizaciji i opremi na cestama uz poštivanje propisanih tehničkih uvjeta.

Postavljanje prometnih znakova provodi se temeljem prometno-tehničkog elaborata, a isti mora biti potvrđen od strane nadležnih tijela. Dakle, koliko god se nama možda činilo da se znak može postaviti bilo gdje, sve ima svoja pravila i procedure.

Postupak najčešće počinje inicijativom mjesnih odbora, građana, prometne policije ili gradskih službi. Nakon terenske procjene prometne situacije, izrađuje se elaborat, a po ishođenju suglasnosti, prometni znak postavlja ovlaštena tvrtka, uz nadzor nadležnog referenta prometa. Važno je napomenuti kako postavljanje znakova mora biti opravdano i utemeljeno na stvarnoj potrebi, kako bi se osigurala jasnoća, funkcionalnost i sigurnost prometnog sustava.

Nadležnost za održavanje i pregled postavljene prometne signalizacije također je propisana – na području Grada Rijeke za gradske prometnice to obavlja Rijeka plus d.o.o.

Ključni za sigurnost i funkcioniranje prometa

Prometni znakovi imaju ključnu ulogu u sigurnosti i funkcionalnosti cestovnog prometa. Njihova osnovna svrha je osigurati jasnoću i predvidljivost u ponašanju svih sudionika u prometu – vozača, pješaka i biciklista. Pravilno postavljeni znakovi upozoravaju na moguće opasnosti, reguliraju smjerove kretanja, propisuju ograničenja brzine i određuju prednosti prolaska, čime se znatno smanjuje mogućnost nesreća. Osim sigurnosne funkcije, prometni znakovi omogućuju nesmetanu protočnost prometa jer vozačima pružaju potrebne informacije za orijentaciju, snalaženje i pravovremeno donošenje odluka, posebice na složenijim prometnicama. Također, znakovi predstavljaju vidljiv oblik provedbe zakonskih propisa, čime pridonose učinkovitoj prometnoj regulaciji. Bez jasne i usklađene prometne signalizacije, cestovni promet bio bi znatno nesigurniji, neorganiziran i podložan većem broju konfliktnih situacija.

Stoga, poštujemo znakove jer glavu čuvaju!